Słowo ikona pochodzi od greckiego "obraz" i jest dziełem sztuki religijnej, najczęściej malarstwa, przedstawiającym obraz Chrystusa, Matki Boskiej, aniołów, lub Świętych. Ikony mogą być odlane w metalu, rzeźbione w kamieniu, haftowane na płótnie, malowane na drewnie, wykonane jako mozaiki lub freski, a także drukowane na papierze lub metalu. Ikony byly jednym z najważniejszych gatunków sztuki Imperium Bizantyjskiego i zarówno w cerkwiach jak i domach prywatnych stanowiły przedmiot kultu. W ikonach kładziono większy nacisk na aspekty religijne niż estetyczne gdyż uważano, że ikony reprezentują "obecność" namalowanej postaci dzięki zachowaniu "podobieństwa" do tej potaci poprzez staranne stosowanie kanonów pisania ikon. W moich ikonach staram się kłaść nacisk na oba aspekty, dbając by były zarówno "uduchowione" oraz piękne.
Poniżej zamieszczone są wzory ikon, które do tej pory wykonałam. Mogę wykonać również inne wzory na spejalne życzenie. Zapraszam Państwa do zamawiania ikon na specjalne okazje, na przykład dla chrześniaka ikonę z wizerunkiem świętego patrona, opiekuńczego Anioła Stróża, albo czułej Matki Boskiej. Na licu (z przodu ikony) mogę zamieścić wyżłobiony tekst dedykacji albo frazę upamiętniającą datę Chrztu Świętego i imię chrzczonego dziecka. Dedykację można też umieścić na odwrocie ikony. Proszę o zgłaszanie zamówień z 4-6 tygodniowym wyprzedzeniem.
"Matka Boska Eleusa " Ikona wzorowana na wizerunku Matki Boskiej z przytulonym do Jej policzka Chrystusem. Ten typ ikony nazywany jest również Matka Boska Umilenie, Matka Boska Czuła lub Matka Boska Miłująca. Najsłynniejszą ikoną tego typu jest Matka Boska Włodzimierska z XII wieku.
Ikona na desce, wielokrotnie gruntowanej i wyszlifowanej na "kość słoniową". Namalowana farbami olejnymi. Złocenia z wykorzystaniem szlagmetalu (imitacja złota). Całość pokryta werniksem, złocenia zabezpieczone szelakiem. Boki i tył deski pokryte nietoksycznymi bejcą i lakierem do drewna. Ikona posiada z tyłu zawieszkę. Istnieje możliwość wykonania odręcznej dedykacji ozdobnym krojem pisma.
Zobacz pozostałe wzory tej ikony:
Ikona wzorowana na ikonie z Dalmacji, prawdopodobnie z XV w. Wizerunek Najświętszej Maryi Panny - Patronki strapionych i szukających pomocy. Oryginał obrazu jest wschodnią ikoną przedstawiającą Matkę Bożą Bolesną.
Ikona została namalowana na starej desce, gruntowanej i szlifowanej. Wizerunek Maryi, Dzieciątka Jezus i aniołów namalowane zostały farbami olejnymi. Złocenia z użyciem szlagmetalu. Motywy ozdobne na złoceniach- farbami witrażowymi. Całość zabezpieczona werniksem, złocenia dodatkowo zabezpieczono szelakiem.
Ta ikona jest często wybierana przez zamawiających w podziękowaniu za wysłuchane prośby. Ale też przez tych, którym bliskie jest powierzanie swoich trosk Matce Boskiej, lub też jako symbol oddania pod opiekę Maryi - Młodej Pary (prezent ślubny), nowo narodzonego dziecka (Pamiątka Chrztu Świętego), lub dziecka przyjmującego sakrament Pierwszej Komunii Świętej.
Wizerunek Madonny ze złożonymi do modlitwy dłońmi. Ikona wzorowana na obrazie "Matka Boska Sobieska" z wrocławskiej katedry. Obraz znany jest też pod innymi nazwami: "Madonna Wrocławska", "Madonna Zwycięska", "Madonna Międzyleska", lub "Madonna wodząca oczami". W 1997 roku Jan Paweł II nadał obrazowi tytuł "Mater Adoramus".
To przedstawienie Matki Boskiej często wybierają Rodzice i Rodzice Chrzestni jako Pamiątkę Chrztu Świętego lub Pamiątkę I Komunii Świętej, którzy chcą polecić opiece Maryi ochrzczone lub przyjmujące Pierwszą Komunię Świętą dziecko.
Ikona została namalowana na starej desce, zagruntowanej i wyszlifowanej. Użyłam farb olejnych, a do złoceń imitacji złota- szlagmetalu. Relief szat został podkreślony patyną. Całość zabezpieczona werniksem ( specjalistycznym lakierem), a złocenia dodatkowo szelakiem.
W gruncie została wyryta dedykacja z datą upamiętniającą to ważne wydarzenie(Chrzest Święty lub I Komunię Świętą).
Zobacz pozostałe wzory tej ikony:
Koptyjska ikona z przełomu szóstego i siódmego wieku przedstawiająca dwie postacie: Chrystusa i Św. Menasa. Ikona ta jest również nazywana Ikoną Przyjaźni. Dłoń Chrystusa oparta jest w geście przyjaźni na ramieniu opata (stąd też pochodzi druga nazwa tego wizerunku: Ikona Przyjaźni). Ikona została namalowana techniką olejną na desce. Wzór ten polecany jest jako prezent z okazji ceremonii kościelnych.
Ikona przedstawia Zbawiciela błogosławiącego trzymającego Pismo Święte. Ikona wzorowana jest na rosyjskiej ikonie z XVI w.
Ikona została wykonana na desce, gruntowanej, szlifowanej, złoconej płatkami szlagmetalu. Namalowana w technice tempery jajowej. Złocenia patynowane. Całość pokryta szelakiem.
Ikona wzorowana na najstarszej ikonie Jezusa Chrystusa z Góry Synaj z VI wieku. Chrystus jest przedstawiony jako władca i sędzia wszechświata, z otwartym Pismem Świętym w lewej dłoni i uniesioną prawą dłonią w geście błogosławieństwa.
Ikona została namalowana na desce, zagruntowanej i wyszlifowanej. Użyłam farb olejnych, a do złoceń imitacji złota- szlagmetalu. Całość pokryta werniksem, dodatkowo złocenia zabezpieczone - szelakiem). Ten typ ikony jest często wybierany jako prezent ślubny lub Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej ponieważ nawiązuje do sakramentalnego wybrania Chrystusa, jako przewodnika i towarzysza na nowym etapie życia.
Ikona w kształcie krzyża przedstawiająca ukrzyzowanie Jezusa Chrystusa. W duchowości franciszkańskiej krzyż ten symbolizuje wybranie św. Franciszka z Asyżu. Ikona wykonana jest temperą jajeczną na desce i pozłocona płatkami szlagmetalu. Ikona doskonale sprawdza się jako prezent na Chrzciny, Ślub, Komunię Świętą.
Na tej ikonie w kształcie krzyża przedstawiony jest ukrzyżowany Jezus Chrystus. wizerunek ten symbolizuje w duchowości franciszkańskiej wybranie św. Franciszka z Asyżu. Do namalowania ikony użyto tempery jajecznej oraz szlagmetalu do pozłocenia. Ikona namalowana jest na desce w ksztalcie krzyża. Jest idealnym prezentem na Komunię, Chrzest lub inne ważne wydarzenia związane z wiarą.
Ikona przedstawia wizerunek świętego Jerzego walczącego ze smokiem. Namalowana jest techniką olejną i złocona szlagmetalem. Święty Jerzy według tradycyjnej legendy walczył ze smokiem, któremu mieszkańcy musieli ofiarować owcę lub dziewczynę w zamian za dostęp do wody ze źródła strzeżonego przez Smoka. Pewnego razu pojawił się święty Jerzy, który pokonał smoka za co wdzięczne miasto porzuciło pogaństwo i przeszło na chrześcijaństwo.
Ikona wykonana z okazji Pierwszej Komunii Świętej została namalowana na grubej, starej desce farbami olejnymi oraz pozłocona szlagmetalem pokrytym patyną. Wizerunek przedstawia Anioła Stróża ubranego w karminową (czerwoną) szatę i trzymajacego w dłoni okrągły opłatek upamiętniający komunię. Na odwrocie ikony znajduje się dedykacja namalowana białą farbą i dekoracyjnym krojem pisma.